EnglishSlovenskyČesky

Samotiažne klapky PER a axiálne ventilátoryČastou otázkou pracovníkov montážnych firiem je vhodnosť priradenia samotiažnej žalúziovej klapky k axiálnemu ventilátoru. K uvedenému problému je možné povedať nasledujúce.

V sortimente spoločnosti Elektrodesign je možné nájsť rôzne typy samotiažnych vonkajších žalúziových klapiek. Rada PER je vyrobená z plastu a je vhodná pre maximálne rýchlosti do 12m/s, rada TRK s lamelami z hliníkového plechu je vhodná do 7m/s, rada TRKS s lamelami z oceľového plechu a plastovými ložiskami osičiek potom do rýchlosti cca 17 - 19 m/s.

Z toho vyplýva, že uvedené samotiažne žalúziové klapky často nie je možné použiť bez ďalších opatrení  priamo na výtlaku axiálnych ventilátorov, ktoré majú podľa priemeru motory 2P alebo 4P (1400, 2800 otáčok).

Pri axiálnych ventilátoroh pristupuje ešte ďalší problém, a to je nehomogenne rýchlostné pole na výtlaku. To znamená, že rýchlosť je iná v ose ventilátora, v priestore medzi skriňou a motorom a pri stene skrine. Ďalším problémom je, že výstupný prúd je rotujúci. Efekt uvedenej skutočnosti je možné pozorovať práve na žalúziových klapkách, kde sú jednotlivé listy otvorené nerovnomerne, prípadne niektoré listy smerujú dolu, iné hore, prípadne ešte kmitajú.

Ak napríklad pri ventilátore TCBT/4-800 s krátkym potrubím predpokladáme rýchlosť ustáleného prúdu v potrubí cca 17m/s (cca 30000m3/h), v skutočnosti nameriame za ventilátorom rýchlosti cez 25m/s. Uvedené rýchlosti spoľahlivo zničia pripojenú klapku, ktorú by sme umiestnili priamo na výtlak.

Nerovnomernosť rýchlostného poľa sa dá znížiť pripojením pevnej ventilátorovej mreže na výtlak ventilátora, pripojením na komoru (kde dôjde k vyrovnaniu tlakových a rýchlostných pomerov) alebo použitím usmerňovača na výtlaku.

 

Content © ELEKTRODESIGN ventilátory spol. s r.o. a poskytovatelia obsahu (Soler & Palau, VIM, Wernig, Eberle, Belimo CZ, UNIVENT CZ a ďalšie)